Rumianek to pospolita roślina, która rośnie dziko, ale można go uprawiać również w przydomowym ogródku. Wykorzystywana jest w medycynie, stanowi też składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. W jaki sposób działa rumianek na włosy i czy z pomocą tej rośliny można rozjaśnić pasma?
Wiosna to idealny czas, aby zmienić nieco kolor włosów. Jeśli nie zależy nam na spektakularnym efekcie, a raczej na nadaniu fryzurze złotych refleksów, warto sięgnąć po naturalne metody, jak np. rozjaśnianie włosów rumiankiem. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to propozycja dla blondynek, które chcą po prostu skorygować nieco odcień fryzury. Zdecydowanie nie można w tym przypadku liczyć na trwały, ani na spektakularny efekt. Rumianek nie zadziała raczej na włosy farbowane, brunetki i szatynki również nie mogą spodziewać się zmiany w kolorze fryzury po jego zastosowaniu. Porównując efekty rozjaśniania włosów rumiankiem przed i po na jasnych włosach, zauważymy złocisty odcień. Płukanka rumiankowa nie jest jednak utleniaczem, dlatego panie marzące o mocniej rozjaśnionych włosach powinny raczej wybrać się do drogerii lub do fryzjera.
Aby zmienić nieco odcień jasnych włosów za pomocą rumianku, należy przygotować z niego płukankę. Potrzebne więc będą suszone kwiaty tej rośliny lub herbata rumiankowa w torebkach, woda i opcjonalnie cytryna lub miód. Płukanka z rumianku jest banalnie prosta w przygotowaniu – 2 torebki herbaty rumiankowej lub 2 łyżki suszu należy zalać 0,5l wrzątku i pozostawić pod przykryciem aż do ostygnięcia. Takiej mieszanki nie gotujemy, ponieważ straci swoje właściwości. Dla uzyskania lepszych efektów można za to dodać sok z cytryny albo miód – dzięki nim pasma będą lepiej wygładzone i lśniące. Umyte włosy należy spłukać rumiankiem i pozostawić do wyschnięcia.
Płukanka rumiankowa, podobnie jak inne płukanki ziołowe, może wysuszać włosy, dlatego nie należy stosować jej przy każdym myciu. Innym sposobem aplikacji jest przelanie gotowej płukanki do butelki z atomizerem i spryskiwanie nią wilgotnych włosów po umyciu.
Rumianek nie ma dużych wymagań, dlatego tę roślinę można spotkać nie tylko w ogrodzie czy na łąkach, ale nawet na nieużytkach. Warto wiedzieć, że choć wiele osób uważa ją za chwast, zawiera ona wiele cennych dla naszego zdrowia składników, dlatego też kwiaty rumianku wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Przygotowane z nich napary mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także regenerujące skórę. Płukanie włosów rumiankiem jest więc nie tylko dobrym sposobem na nadanie jasnym włosom złocistego odcienia, ale też na wzmocnienie ich kondycji. Regularne stosowanie sprawia, że włosy stają się gładsze, bardziej lśniące i mocniejsze. Rumianek ponadto zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy i ma działanie przeciwłupieżowe.
Naturalnie jasne włosy są delikatniejsze od tych ciemnych i chociaż jest ich na głowie więcej, są też cieńsze. Właśnie dlatego mają większą podatność na uszkodzenia i przesuszenie, a co za tym idzie – wymagają specjalnej pielęgnacji. Oczywiście osoby farbujące włosy na jasne kolory również powinny zwrócić uwagę na właściwe dbanie o fryzurę. Najlepiej jest sięgać po specjalne preparaty do włosów blond – producenci kosmetyków do włosów mają w swojej ofercie produkty zarówno do ciepłych, jak i chłodnych odcieni blondu. Podczas mycia korzystajmy z letniej wody, a szampon przed nałożeniem na głowę rozcieńczajmy w dłoni niewielką ilością wody. Dzięki temu kosmetyk łatwiej będzie rozprowadzić na włosach, a później dokładnie spłukać. Po oczyszczeniu włosów powinniśmy zastosować odżywkę lub maskę.
Brunetki i szatynki nie mają co liczyć na rozjaśnienie włosów naturalnymi sposobami. W ich przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po farby rozjaśniające do włosów. Działają one poprzez otwieranie łusek włosa i utlenianie naturalnego pigmentu. Ponieważ jest to spora ingerencja w strukturę włosów, najbezpieczniej ten zabieg przeprowadzać na zdrowych pasmach w dobrej kondycji. Do rozjaśniania należy wybrać odpowiedni produkt. Podczas zakupów powinniśmy więc szukać na opakowaniu informacji, o ile tonów możliwe jest rozjaśnienie włosów za pomocą konkretnego preparatu. Panie mające bardzo ciemne włosy dla uzyskania oczekiwanego efektu muszą wybrać kosmetyki silniej działające, kobiety z jaśniejszym odcieniem pasm mogą zaś sięgnąć po łagodniejsze produkty.
Podczas zabiegu należy mieć rękawiczki i najlepiej ubrać się w odzież, której nie będzie szkoda wyrzucić. Rozczesane włosy trzeba podzielić na sekcje, co ułatwi dokładne nakładanie preparatu na włosy. Przygotowując mieszankę, pamiętajmy o odpowiednich proporcjach i dokładnym połączeniu składników - produkt gotowy do nakładania na pasma nie może mieć grudek. Rozjaśniacz należy aplikować najpierw na pasma z tyłu głowy, a następnie nakładać go na włosy znajdujące się coraz wyżej.
Kiedy wszystkie kosmyki zostaną pokryte rozjaśniaczem, należy zostawić je na czas podany w instrukcji. Zbyt długie przetrzymywanie preparatu na włosach może negatywnie wpłynąć na ich kondycję, dlatego w razie za mało wyrazistego efektu lepiej jest powtórzyć zabieg. Na koniec należy dokładnie umyć włosy i nałożyć na nie silnie nawilżającą maskę. Opcjonalnie można też zastosować toner pozwalający uzyskać oczekiwany odcień rozjaśnionych włosów. Panie mające bardzo ciemne włosy muszą liczyć się z tym, że rozjaśnianie trzeba będzie powtórzyć. Fryzura po zabiegu wymaga też specjalnej pielęgnacji, a zwłaszcza silnego nawilżenia.