Nie zawsze jest łatwo powiedzieć styliście, jaką chcesz mieć fryzurę, dlatego chcemy pomóc Ci uniknąć problemów w komunikacji z fryzjerem, zanim będzie za późno...
Wskazówka 1: Przynieś ilustracje fryzury
Zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów. Jeśli znalazłaś w gazecie, czy innej publikacji, zdjęcie fryzury, która Ci się podoba, koniecznie weź je na następną wizytę u fryzjera. Takie materiały są szczególnie przydatne, jeśli zawierają zdjęcia fryzury z przodu, z tyłu i z boku i jeśli masz dodatkowe zdjęcia podobnych fryzur. Gdyby okazało się, że fryzjer uważa, że ta fryzura nie jest odpowiednia dla Ciebie, zaproponuje alternatywne rozwiązanie.
Wskazówka 2: Powiedz fryzjerowi jakiej fryzury oczekujesz i potrzebujesz
Podczas pierwszego spotkania z nowym fryzjerem powiedz mu/jej ile czasu możesz poświęcić stylizacji, czy zwykle spieszysz się rano i czy musi być to fryzura łatwa w układaniu. Chcesz ograniczać się do wysuszenia włosów, czy całkiem sprawnie posługujesz się suszarką do włosów, okrągłą szczotką i produktami do stylizacji? Opowiedz o stylu życia, jaki prowadzisz: czy pracujesz w miejscu, w którym obowiązują sztywne reguły czy swobodny styl. Na wizytę ubierz się tak, jak się zwykle nosisz. W ten sposób fryzjer zorientuje się, jakie są Twoje upodobania. Upewnij się, że wie, czego absolutnie nie lubisz.
Jeżeli planujesz dużą zmianę fryzury, przed wizytą poproś o dodatkowe spotkanie konsultacyjne. W przeciwnym razie fryzjer może nie mieć wystarczająco dużo czasu ze względu na następną klientkę.
Wskazówka 3: Daj fryzjerowi dokładne wskazówki
Jeśli chcesz ściąć włosy nieco krócej, doprecyzuj jak bardzo. Najlepiej jest używać palców, aby wskazać, jak bardzo chcesz skrócić włosy. Powiedz: „Tutaj dużo krócej, ale proszę nie bardziej niż...". Nie dawaj instrukcji, które mogą być interpretowane na różne sposoby takie jak: „Chcę tylko podciąć końce włosów".
Wskazówka 4: Lepiej zachować ostrożność niż potem żałować – zadawaj pytania
Jeśli Ty i Twój fryzjer nie znacie się jeszcze dobrze, nie należy zezwalać mu na cięcie włosów tak, jak uważa za stosowne. Zapytaj wcześniej, jak zamierza przyciąć włosy. Zadawaj pytania lub poproś o zdjęcie planowanej fryzury, jeśli wyjaśnienia fryzjera nie są dla Ciebie jasne lub nie masz najmniejszego pojęcia o jakim rodzaju cięcia lub metody mówi.
Wskazówka 5: Patrz na nożyczki
Należy uważnie obserwować, co robi fryzjer, niezależnie od tego, czy chciałabyś się zrelaksować po ciężkim dniu. Odezwij się, jak tylko poczujesz się nieswojo i zapytaj swojego fryzjera zanim się rozpędzi. Dobry stylista pozytywnie zareaguje na Twoje uwagi i zapyta o preferencje. Musisz się czuć pewnie i komfortowo, a fryzjer nie powinien reagować nerwowo. Ostatecznie przecież to Twoje włosy i pieniądze! Bądź przyjazna, ale stanowcza i jeśli wszystko zawiedzie, zakończ wizytę. Za takie nieudane wizyty rzadko wymagana jest zapłata. Fryzjerzy raczej nie są zainteresowani zdobyciem złej reputacji.
Wskazówka 6: Produkty do stylizacji
Zapytaj fryzjera o produkty do włosów. Może zaproponować Ci gamę kosmetyków, które pasują do struktury Twoich włosów i konkretnej stylizacji. Oczywiście, możesz również porozmawiać z fryzjerem o swoich ulubionych produktach i o tym, jak je najlepiej stosować. Ilość wskazówek i trików, w jakie zostaniesz wyposażona może cię naprawdę zaskoczyć.
Wskazówka 7: Bądź szczera
Uczciwość się opłaca! Kilka dni po wizycie w salonie możesz mieć problem z ułożeniem nowej fryzury. Nawet po paru dniach można złożyć skargę na fryzjera za wykonaną pracę. Telefon jest najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Dobry stylista fryzur zechce poprawić cięcie bezpłatnie.