Miękkie, błyszczące i odżywione loki. Jeśli to i Twój cel, czytaj dalej! Opisujemy sposób działania szamponu do włosów kręconych oraz najpopularniejsze techniki ich mycia. Wspominamy również o nieinwazyjnych metodach stylizacji.
Naturalnie kręcone włosy to bez wątpienia kwestia genetyki, jednak piękne i sprężyste loki to już rezultat właściwie dobranego programu pielęgnacyjnego oraz konsekwentnego wdrażania najlepszych technik mycia, suszenia oraz układania włosów. Niech nie zwiodą Cię pozory! Odpowiednie zadbanie o kręcone włosy to ciężka, lecz satysfakcjonująca praca, bowiem nic tak nie cieszy jak osiągnięcie zamierzonego celu.
Szampon do włosów kręconych jest bazą, na której opiera się cała późniejsza pielęgnacja włosów tego typu. Dlatego też powinien być dobrany z najwyższą starannością i uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Z uwagi na wysoką porowatość kręconych włosów, szampon podkreślający loki nie powinien zawierać nadmiaru detergentów. Częstym sprzymierzeńcem loków są delikatne szampony przeznaczone dla niemowląt i dzieci. Po silniejszy szampon z SLS należy sięgnąć od czasu do czasu w celu oczyszczenia skóry głowy. Innym rozwiązaniem dla bujnych loków jest stosowanie specjalnych kosmetyków w tym szamponów do włosów kręconych, które zdefiniują skręt włosów za sprawą zawartych w nich nawilżających składników np. aloesu, kwasu hialuronowego, gliceryny czy panthenolu.
Dobór odpowiedniego szamponu do włosów kręconych to połowa sukcesu. Kręcone włosy można myć na wiele sposobów i warto przetestować każdy z nich dla znalezienia optymalnego dla naszego rodzaju skrętu loków i poziomu nawilżenia włosów.
- Mycie włosów szamponem. W przypadku wyboru najpopularniejszej metody należy zadbać o dobór odpowiedniego szamponu do włosów kręconych lub delikatnego szamponu do włosów suchych.
- Mycie włosów odżywką. Uchodzi za metodę przyjaźniejszą aniżeli stosowanie szamponu, jednak istnieje pewien warunek – odżywka musi zawierać substancje myjące, jak Cetrimonium Chloride, Benzalkonium Chloride czy Behentrimonium Chloride. Mycie odżywką jest szczególnie polecane kobietom o kręconych włosach z racji na ich tendencję do przesuszania. Ponieważ działanie odżywki jest delikatniejsze niż szamponu i nie zawiera ona bardzo silnie działających detergentów, może być bezpiecznie stosowana przez te z nas, które posiadają wysokoporowate lub przesuszone włosy.
- Mycie włosów metodą OMO. Polega ono na dodatkowym zastosowaniu odżywki przez umyciem włosów szamponem. Składa się więc z trzech etapów: O – odżywka, M – mycie, O – odżywka.
Aby kręcone włosy zachowały sprężystość i zdrowy blask, warto zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami obchodzenia się z nimi. Przytłaczająca ilość dostępnych materiałów może początkowo wprowadzić zamieszanie, dlatego dla ułatwienia poszukiwań własnego zoptymalizowanego planu pielęgnacyjno-stylizacyjnego zebraliśmy najważniejsze zasady w swoistym kompendium wiedzy. Od wyboru szamponu do włosów kręconych po odpowiednią technikę ich suszenia – rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!
- Szampon do włosów kręconych powinien być łagodny i bogaty w składniki odżywcze.
- Włosy kręcone są z natury suche, co stanowi rezultat ich wysokoporowatej budowy. Nie oznacza to wcale, że skórę głowy dotyka ta sama przypadłość. Przetłuszczający się skalp i wysuszone włosy są niemałym wyzwaniem pielęgnacyjnym. Warto wówczas rozważyć mycie włosów co 2 dni. W przypadku mniej problematycznej skóry głowy można zminimalizować częstość rytuału mycia do 2-3 myć w tygodniu. Niemniej najważniejsze jest dostosowanie się do rytmu swojego ciała i mycie włosów w momencie, kiedy czujesz, że tego potrzebują.
- Myj włosy z głową opuszczoną w dół. Już na tym etapie możesz rozpocząć nadawanie im objętości.
- Pod żadnym pozorem nie używaj gorącej wody, myjąc kręcone włosy. Powoduje ona ich osłabienie przez mocniejsze odchylanie łusek włosów. W tym celu korzystaj z ciepłej a po nałożeniu odżywki chłodnej wody, która wygładzi powierzchnię włosa oraz zamknie składniki odżywcze wewnątrz.
- Mocno skręcone włosy należy czesać na mokro grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Zapobiega to ich łamaniu i wyrywaniu.
- Włosy najlepiej suszyć naturalnie bez użycia suszarki. Jeśli jednak śpieszysz się do pracy czy na uczelnię, użyj suszarki z dyfuzorem, ale nie ustawiaj najwyższej temperatury nawiewu. Dodatkowo możesz opuścić głowę w dół dla odbicia włosów u nasady.