Splątane włosy skutecznie spędzają Ci sen z powiek? Nie jesteś sama! Z uciążliwymi supełkami na włosach boryka się większość kobiet. Nie jest to jednak problem, z którym współczesne kosmetyki i metody stylizacyjne nie byłyby sobie w stanie poradzić. Poznaj techniki, które pozwolą Ci rozprawić się z bałaganem na głowie, a najlepiej – uniknąć zawczasu kłopotliwych „kołtunów”.
Problem splątanych włosów nasila się zwłaszcza po ich umyciu, choć i w ciągu dnia kosmyki potrafią uformować ciężki do rozplątania supeł. Potargane i tworzące niechlujne pęki włosy wyglądają nieestetycznie i z całą pewnością odejmują fryzurze klasy. Nawet w kategorii artystycznego nieładu plączące się włosy zostają zdyskwalifikowane! A to dlatego, że problem ten nie ma natury wyłącznie estetycznej – łatwo ulegające splątaniu kosmyki to rezultat ich osłabionej kondycji, rozdwajających się końcówek i nadmiaru stylizacji. Dowiedz się co sprzyja plątaniu się włosów i jak się przed nim ustrzec. Poniżej wyjaśniamy jak bezboleśnie rozplątać supeł, nie tracąc przy tym ani jednego włosa z głowy!
Nie jest tajemnicą, że splątaniu najszybciej ulegają włosy suche, zniszczone, poddane inwazyjnej stylizacji i nieroztropnej koloryzacji. Mają one rozchylone łuski, a więc i chropowatą powierzchnię, przez co zahaczają o siebie, doprowadzając do plątania się kosmyków. Skłonność do plączących się włosów to nie tylko rezultat braku właściwej pielęgnacji lub stylizacji, ale nieodłączny problem posiadaczek włosów naturalnie wysokoporowatych, np. kręconych i mocno falowanych.
W walce o gładkie i niesplątane włosy warto już na początku procesu pielęgnacyjnego wdrożyć odpowiednie techniki. Sprawdź do ilu z poniższych zasad się stosujesz, a ile jest wciąż przed Tobą do odkrycia.
- Przed myciem włosów pamiętaj, aby dokładnie je rozczesać, dzięki czemu zminimalizujesz prawdopodobieństwo powstania supełków w trakcie rozprowadzania szamponu i masowania skalpu.
- Również podczas samego mycia oraz osuszania ręcznikiem unikaj nadmiernego tarcia i wyciskania, które nie tylko splącze, ale i uszkodzi delikatną strukturę włosa.
- Produkty zawierające silikony będą niezastąpione w wygładzaniu powierzchni i ułatwianiu rozczesywania pukli.
- Zadbaj o nawilżenie i regenerację zniszczonych włosów, używając dedykowanych produktów pielęgnacyjnych, jak odżywki czy maski. Te pierwsze powinny być stosowane codziennie.
- Dobrym rozwiązaniem może okazać się mycie włosów metodą OMO, która od tradycyjnego procesu różni się dodatkowym etapem zastosowania odżywki przed użyciem szamponu. Krok ten chroni przed wysuszającym działaniem kosmetyku.
- Ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z tapirowania. Tego nie musimy tłumaczyć. Tapirowanie to proszenie się o problemy. Zamiast tego dodaj objętości włosom za pomocą pudru bądź pianki.
- Upinaj włosy na noc w koński ogon, a najlepiej w luźny koczek. Pomoże Ci to uniknąć mechanicznych uszkodzeń podczas tarcia włosów o poduszkę i o co nam przede wszystkim chodzi – plątania się włosów.
Nie panikuj, a co gorsza nie sięgaj po nożyczki! Zapytasz na pewno jak rozplątać włosy bez bólu i narażania ich na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli w zasięgu Twojej ręki znajduje się odżywka i dostęp do bieżącej wody, włóż splątane pasmo pod zimny strumień, co spowoduje zamknięcie łusek włosa a następnie nałóż odżywkę, która nada poślizgu. Możesz w tym celu użyć innych specyfików jak olejek czy jedwab. Splątane włosy zaczynaj rozczesywać od dołu za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. I najważniejsze – nie szarp, nie ciągnij. Bądź delikatna, a włosy odwdzięcza Ci się za to pięknym połyskiem.